Домашні завдання

 Доброго дня всім!

     Ось посилання на домашні завдання. Щоб на відмінно виконати роботу, спочатку добре підготуйтеся.

Словосполучення (стандарт)

1. Виписати тільки словосполучення
Ловити ґав, зловити букет, будемо писати, кіт муркоче, воювати з вітряками, духовні витоки, особливо яскраво, дотримуватися чистоти, діяти рішуче, сміх і гріх, Чорне море, готувати піцу, найбільш оригінальний, на залізному столі, дуже рано, перед вікном.
2. З'ясувати у словосполученнях тип зв'язку (узгодження, керування, прилягання)
Особливо приємно, одягатися по-весняному, здатний на вчинок, допомогти йому, співоча душа, будинок ліворуч, брат чоловіка, бажання прийти, пейзажна лірика, нагадати вчасно, надто багато, ознайомлений із наказом, співають ідучи, сказати правду, сонячний промінь.
3. Виписати іменні словосполучення
Написана картина, читати вголос, чашка кави, сміятися над собою, хтось із нас, охоплений цвітінням, двоє з класу, занадто широкий, дуже високо, пахне морем, солоний огірок, читаючи роман, промінь сонця.
 
Другорядні члени речення (стандарт)
Підкресліть головні й другорядні члени речення.
За лісом широкі поля поволі й лагідно спускалися вниз. Світ сонця ледве пробивався через листя і падав на доріжку крапельками золота. Гетьман Хмельницький завзято вів козаків у наступ. Десь-не десь лежали на землі дуби-великани… На подвір’ї заводу "Метал" зупинився високий юнак у сірій замасленій шинелі, у танкістському шоломі. А дівчинка в неї була як квітка. Ліс трепетав, тривожився, як велика, стомлена людина. Посипався як з решета наглий краплистий дощ, а далі полив як з відра. До мене підходить людина середнього віку.  На призьбі сиділа його мати, бліда, з темними очима, з сухорлявим лицем.  Квіти незвичних кольорів вирощують селекціонери.

Відокремлені члени речення (стандарт)

Спишіть речення, розставте розділові знаки, підкресліть відокремлені члени за їхньою синтаксичною роллю.
Ясне сонце тепле й приязне ще не встигло накласти палючих слідів на землю. Жито розбуджене весняним легким вітерцем злегка зашелестіло. Густі непрохідні ліси закривали весь простір окрім високих полонин. Дівчина стояла на палубі і не промовивши жодного слова вдивлялася в далекі вогні портового міста. Сусідський хлопчик на ім’я Мишко аж нітрохи не здивувався. Сергійко Василів хлопчик трохи старшенький від Оленки був. Всі за винятком Бойчука здивовано дивилися на шкіпера. Утомлені своїм довічним рабством вони жадають розірвати пута і скинути ярмо з своєї шиї. Я люблю Дніпро велику ріку мого народу. Незважаючи на численні клопоти мама завжди була привітною. І Оксану мою зорю мою добру долю щодень божий умивали. Восени у період дощів у лісі дуже незатишно. Микола замість панського лану вийшов на своє поле. Заглиблена в спогади вона не почула  як розчинились двері. Заслужений митець він із радістю передає багатий досвід молоді. Щасливі та втомлені вони згадували про усі екскурсії з теплотою. Ти не можеш віднайти жодного друга не нашукавши разом із ним і двох-трьох ворогів. Іра на відміну від інших мене підтримала.

Складносурядне речення (стандарт)

Спишіть речення, розставте розділові знаки, накресліть схеми, визначте вид сполучників та смислові зв'язки.
Чи то війнув снігами небосхил чи то так сумно розкричалась галич. Хай наше слово не вмирає і наша правда хай живе! Хвилина ще і схід розпише в сліпучі барви небосхил. Шугає вітер а сніжні зорі все мені цілують чоло гаряче. За селом шелестіли хліба і пахло полином. Реве Дніпро й лани широкополі медами пахнуть. То заблищить самотня зірка то сріблястим сяйвом вкриються контури сизуватої хмари. Усе йде але не все минає над берегами вічної ріки. Ще мить і битва загримить. Вітру на морі не було проте клекотав сильний прибій. Пройде тихий дощик і весна застеле оксамитовий килим. Лише гул од копит степом котився та хліба шелестіли. Можна вибрать друга і по духу брата та не можна рідну матір вибирати. Ще мить і сад загубить пишну вроду. То шумів зелений лист то в вінку мінився злотом ряст весняний то золотим дощем лились пісні. Або не сокіл я або зломила мені неволя крила.

Складнопідрядне речення (стандарт)

Спишіть речення, розставте розділові знаки, підкресліть граматичні основи, накресліть схеми, визначте вид СПР.
Людина відчуває свою слабкість тоді коли її покидають надії. Щоб шуміло врожаями поле стали ми пліч(о)пліч назавжди. Микола пригадав той сон що колись снився йому. Серед великої тиші чулося тільки як шелестіли листочки. Христя щоб як-небудь скоротити час почала вишивати сорочку. На стінах висіли вишиті рушники ніби казкові жар-птиці розпустили свої крила. Україна моя починається там де доля моя усміхається. Якщо узявсь іти кінця ти доходжай. І несуть мене по полю де здобув я нашу волю коні вороні. Вирушаючи в дорогу ми навіть не здогадувалися де нас застане ніч. Хоч було тільки надвечір’я під зеленим верховіттям присмерки вже згусли зовсім. Людина шукає добра для інших так що їй добром і віддячиться. Роби все так як велить тобі серце. Надворі зробилося так темно що за крок уже нічого не можна побачити.

Безсполучникове складне речення (стандарт)

Спишіть речення, розставте розділові знаки, підкресліть граматичні основи, накресліть схеми, визначте смислові відношення.
Не вчи плавати щуку щука знає цю науку. Зайде сонце Катерина по садочку ходить. Спить на подвір’ї жито в снопах сплять чорнобривці сплять горобці у стрісі спить і лелека на одній нозі. Заразом відчувала я мені відступала вся кров із лиця. Поруйнуєш гніздо лелек зазнаєш страшного лиха. Оглянешся прожиті твої дні летять слідом за тобою. Мабуть у кожного так буває часто у місті село мені сниться. Пригріло сонечко обсохла земля потягло орача в поле. Думав доля зустрінеться спіткалося горе. Зорями небо героя вітало квітами й піснею стріла земля. Згадую дітьми із листя кленів ми до свят сплітаємо вінки. Не навчив батько не навчить і дядько. Прийшов березень минули й турботи. Раптом вовк насторожився йому почулися постріли. Минають дні минає літо настала осінь. Він гість я господар.   
           

Немає коментарів:

Дописати коментар