Самостійні роботи

Доброго дня, мої любі учні! 

     У цьому розділі будуть розміщені самостійні роботи з української мови та літератури. Це допоможе вам краще підготуватися до контрольних робіт із відповідних тем.

11 клас

Координація підмета з присудком 

1. Більшість учасників конференції прибула(ли) пізніше. Василь з Іваном рано-вранці поїхав(ли) на косовицю. На галявині росло(ли) двадцять молодих берізок. Я звертаюся до всіх, хто виявив(ли) бажання піти на Говерлу. Багато вершників скакало(ли) обабіч шляху прямо по хлібах. Павло з батьком говорив(ли) про погоду. Більшість сприйняла(ли) цю новину схвально. Кілька хвилин пройшло(ли) в мовчанні. Катерина з братом аж злякала(ли)ся. Цей проєкт розробив(ло) МОН України. Частина дітей грала(ли)ся у схованку. Сиділо(ли) нас чоловіка з вісім. Сочі витягнуло(ли)ся понад берегом Чорного моря.

2. Підкресліть граматичні основи в реченнях, визначте вид присудка.
У Марії хата була збудована по-новому. Я хочу вам про рідний край сказать. Він рідний нашій Україні. Я люблю очима тишу цілувати. Там будуть горіти до ранку в туманних дзеркалах троянди. Зоря на небі рожева вже почала займатись. Аж ось стали хмарки збиратись. Поранені прибували щодня. Молодість здатна творити несподіване. Вабить мене знову Чумацький Шлях. Остап із Соломією потиху спустили пліт на річку. Голос Меланчин став теплішим. Гримнуло кілька пострілів. Твір я буду писати завтра. Діти обіцяли приїхати ще раз. Руки дівчини зробилися як лід. Оксана почала вишивати скатертину. Подруга буде їхати додому поїздом. Я хочу погостювати в дідуся з бабусею. Вечір був лагідний, свіжий. Ми раді бачити тебе знову. Мій батько був коваль. Чується гармонійний гудок пароплава. Від несподіванки він зробився білим.

Тире між підметом і присудком

Він надзвичайно відповідальна людина. Відчути в окопі живу душу біля себе це справжнє щастя. Ці квіти спогади про світлі дні. Мої слова не зброя, а ридання. Я син свого часу і весь належу сучасникам своїм. Усе геніальне просте. Вміло користуватися невичерпними синонімічними багатствами граматики мовленнєве мистецтво. Зрадити душу найнижче рабство. Любити свій край це для народу жити, боротися за юне, за нове. Слово не стріла, а глибше ранить. Ти наше диво калинове. Почуття міри це якість митця. Квітки конвалії найніжніші. Читати нові світи відкривати. Спати не воювати.

Звертання. Розділові знаки при звертанні (стандарт)

Мир і любов Україно неси в майбутнє! Прийду до тебе Дніпре посивілий! Нехай там як Гаррі вітаю тебе з іменинами. Плач же серце плачте очі поки не заснули. Сподіваюся сину мій ти усе зробив правильно. Україно моя Україно я для тебе на світі живу. Спи моя дитино золота спи моя тривого кароока. Через тумани лихі через велике горе ти світиш мені моя зоре. Дяка щирая тобі ніченько-чарівниченько що закрила ти моє личенько. Де ти в світі погибаєш сину мій єдиний? Я не спатиму люба до світу буду думати й буду писать. Бідна волошко чому ти у житі а не на клумбі волієш рости? О Борисфене батьку наш і друже біля твоїх родючих берегів ти нас з’єднав в часи прадавніх зрушень.

Розділові знаки при вставних словах і словосполученнях (стандарт)

А Ярема страшно глянуть по три по чотири так і кладе. Треба на мою думку виробляти в собі необхідність у постійній самоосвіті. Одним словом зарядка незмінний друг здоров'я. Тільки на жаль качка вже почала старіти. Це її цікавило і певно якоюсь мірою тішило дівоче самолюбство. Мав він виявляється вдачу веселу бешкетну. Я звісно мрійник був. І кожен фініш це по суті старт. Кутя як відомо з давніх-давен вважалася основною обрядовою стравою. За східним звичаєм гості не сміють відмовлятися від дарунків, бо то була б господарям образа. Надходила північ а отже й Різдво. У новорічну ніч як правило не сплять.

Розділові знаки при однорідних членах (стандарт)

У кожного з нас є дома або дружина або діти або наречена. Коні вгрузали в сніг падали хропли підводились повзли на колінах. Не тільки її а й матір стару стали цуратися люди. Ліси й садки укрились цвітом запашним. З маком робили різноманітні печива як-от книші струделі коржі пироги вареники. Розцвітай же слово і в родині і у школі й на заводі і у полі. На столі на підвіконнях навіть на підлозі усюди стояли книги. Усе в чеканні спілі краплі рос земля і місяць вишні і тополі. Я з тобою навпіл все життя поділю хліб і сіль і краплину щастя. Вчителі-словесники використовують різні технічні засоби а саме кодоскоп програвач магнітофон кінопроектор. Тут усе і повітря і тиша і дерева сповнене такої сили що й сам мимоволі стаєш сильнішим. Знову потекли теплі лагідні задумливі дні. Луки гори пишні сади все зелене і принишкле. Все земля вода повітря поснуло. У зоопарку з'явилися африканський слон носоріг лев і гепард.       

Розділові знаки в реченнях із однорідними членами

Музей відвідали люди різних професій геологи будівельники лікарі вчителі. У дібровах ростуть дуби граби ясени та липи. Зупинилась тиша тиха i незбудна зупинився в небі вечоровий дим. Ревнув з лютості i з болю Бурунда i лівою рукою стис Максима за груди. Усе було прекрасне в цій дівчині i лінії бездоганної чистоти личка i пропорції тіла й гармонія кольорів. Кожен кущик горбок долинка кожна стежка все це було йому знайоме промовляло до нього. І ранкові й вечірні дороги таять у собі таємницю сподівання жаль. Усе в чеканні спілі краплі рос земля і місяць вишні і тополі і тиша в тиші і тумани в полі. Усюди і на вулицях і круг стадіону і обабіч дороги росли молоді осокори. Цап на цимбалах паличками і брязкотить і дзенькотить. За селом вдень і вночі було чути гуркіт тракторів і комбайнів. Вороги й друзі близькі й сторонні і всі кричать у мої вуха криком свого життя або своєї смерті...

Розділові знаки в реченнях зі звертаннями і вставними словами 

Краю героїчний пісне соколина ми розбили бурі вільними грудьми підняли ми в лузі журну ту калину Україну славну звеселили ми. У неволі тяжко хоча й волі сказать по правді не було. Згорьоване на жаль минуле під призьбами вляглося на віки. Не стелись тумане не шуміть тополі. Хай милі друзі вам щастить у дружбі вірній у праці мирній. У світ широкий навпростець ти веди мене надіє. Відступати нам по-перше пізно по-друге немає підстав. Повітря в горах дуже прозоре отже і видимість тут набагато краща ніж на рівнині. Того дня по дорогах як навмисне були затори. Живу як знаєте я на хуторі, якраз на узліссі. У всякому ділі є свої майстри і своє, так би мовити, натхнення. Так чудно її звуть на ймення що їй-богу ніяк не второпаю. Вершники здавалось зрослися з підібраними грудастими кіньми. Мабуть сонця сьогодні буде мало. Плач же серце плачте очі поки не заснули. Квітни міцній наша рідна державо!

https://onlinetestpad.com/nno5ghjsevbla 

Складносурядне речення

Спишіть речення, розставте розділові знаки, накресліть схеми, визначте вид сполучників та смислові зв'язки. 
Сонячні промені не досягли землі проте внизу стояли прохолодні зеленкуваті сутінки. То мати гукає то мати шепоче мене виряджаючи в дальню дорогу. Ударив грім і зразу  шкереберть пішло життя. Дороги розмиті і чу­ється крик журавлиний. Небо заволокли низькі сірі хмари і пішов дощ. У неї тоді блищали очі й червоніли щоки. Тільки невсипуще море бухкає десь здалеку та зорі тремтять у північній прохолоді. Минулася буря і сонце засяяло. Ні листя не шелестить ні пташки не щебечуть. Посіяли гайдамаки в Україні жито та не вони його жали. Було затишно і пахло вогкістю. Повітря тремтить од спеки і в срібнім мареві танцюють далекі тополі. Чому так пахнуть квіти гаю і повні щастям наші дні? Або гори Карпати спо­виті в синяві мряки або неприглядні густі проліски синіють здале­ка. Чорні хмари стояли над містом але дощу ще не було. На клумбах горіли маки а левкої ще тільки розпускалися. Хтось відчинив двері і ми зайшли в кімнату. Вдалині хиталися дерева і синів задуманий прибій. Івасик то підстрибував на місці то спокій змушував його всістися за партою. Випав сніг і дахи будинків вкрились товстою білою ковдрою. Дерево стояло ще голе однак на віттях його вже починалось пташине життя. Чи то війнув снігами небосхил чи то так сумно розкричалась галич.
 
СПР з кількома підрядними
Коли в тебе віра у працю згасає поглянь на ту річку що скелі зриває. У Стеблеві де кінчається містечко де Рось розливається з тісних берегів є дуже гарне місце. Місяць світив так ясно що можна було розгледіти кожен кущик полину який тільки й ріс тут на пересохлій землі. Легенди розповідають що назва Чорний Черемош пішла від темних вод що течуть серед заліснених берегів. Ми дивились довго як хмарина тане як синіє небо як колише вітер струни павутинь. Людина що володіє вродженим талантом відчуває найбільше щастя тоді коли використовує цей талант. Лапи собака мав білі наче надів вовняні панчохи щоб не мерзнути взимку. Коли придивитись із човна пильніше можна вгледіти опукле нашорошене вухо яке й уві сні не опускається прислухається до безмежжя простору.

Складне речення з різними видами зв'язку 

У долині село лежить понад селом туман дрижить а на горбі край села стоїть кузня немала. Слова повинні буть покірні чуттям і помислам твоїм і рими мусять бути вірні як друзі в подвигу святім. Чорта крути за хвіст а він радий довший хвіст виросте. Сонце і повітря лоскочуть щоки а зелень ялинкових гілок виглядає з-під снігу так свіжо що здається надворі стоїть весна. В людині велике завжди поєднується з дрібним і думки її схожі на свіжий пом’ялий обмолот де разом лежать зерно і полова. Навколо рівно поблискував сніг він був ще таким молодим що навіть одсвіт зірок не тремтів на ньому. Перед нами оживали неозорі лани нам вчувався сріблострунний спів жайворонка і здавалось: ми чуємо пахощі степових трав яких так багато було навколо. Учні успішно закінчили третю чверть і знову перед ними постали відповідальні завдання витримати екзамени. Дмитро уважним поглядом вдивляється в далечінь мов читає живу книгу долів у плюскіт стебла непомітно вплітаються голоси його великої рідні і кожне поле дивиться на нього допитливими очима друзів що мов казку підводили до сонця народне добро.
 
 5 клас 

6 клас

7 клас

І ВАРІАНТ

ІІ ВАРІАНТ

1. Визначте вид дієприслівників

опускаючи, дбаючи, поклавши, нагостривши, бажаючи, закінчивши

1. Визначте вид дієприслівників

заїхавши, сяючи, примружившись, стрибаючи, занісши,  вертаючись

2. Визначте час дієприслівників

лежачи, закінчивши, стрибаючи, піднісши

2. Визначте час дієприслівників

прочитавши, дочитуючи, плануючи, замислившись

3. Утворіть дієприслівники недоконаного виду

розповідати, сипати, нагадувати, боятися, писати, аналізувати

3. Утворіть дієприслівники доконаного виду

наблизитися, підняти, переступити, запланувати, завмерти, прибрати

   
8 клас

Немає коментарів:

Дописати коментар